24.07.2025 17:30
Профілактика злоякісних новоутворень

За даними дослідження глобального тягаря хвороб у 2019 році, рак займав одне з провідних місць серед причин смертності в Україні, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи.
В Україні є ряд факторів, які обмежують можливість проведення повноцінного та високоефективного лікування онкологічних захворювань, у тому числі низький рівень поінформованості населення щодо гарантованого державою безоплатного для пацієнтів надання медичної допомоги у випадку виявлення онкологічного захворювання.
У сучасному світі розглядаються не лише аспекти профілактики, своєчасного виявлення та лікування злоякісних новоутворень, але також акцентується увага на особистій відповідальності людини за власне здоров’я.
У суспільстві має бути запроваджено практику систематичних профілактичних медичних оглядів, оскільки профілактика захворювань та діагностика ранніх стадій захворювань є значно простішою та ефективнішою.
Також кожна людина може знизити ризик розвитку онкологічних захворювань, усвідомлено відмовляючись від куріння та зловживання алкоголем, а також дотримуючись принципів здорового харчування та підтримуючи достатній рівень фізичної активності.
Для досягнення мети необхідно пам’ятати наступне, раз на рік:
-Незалежно від наявних чи відсутніх скарг, пройти медичний огляд:
Виконати рентгенографію органів грудної клітини, загальний аналіз крові, цукор крові, рівень холестерину, загальний аналіз сечі, провести тестування на ВІЛ та гепатити А і В. Чоловікам від 45 років здати кров на простат специфічний антиген та пройти УЗД простати , та, при наявних скаргах збоку сечостатевих органів, пройти уролога; жінкам до 45 років щорічно проходити УЗД молочних залоз, а після 45 років – мамографію; усім жінкам щорічно проходити огляд гінеколога, окрім того жінки від 20 до 59 років можуть пройти скринінг раку шийки матки, при наявних показах. Усі громадяни вікової групи 50-65 років при проблемах з випорожненням ( закреп, пронос, приміс крові в калі) можуть пройти скринінг колоректального раку шляхом проведення фекального імунохімічного тесту ( здати аналіз калу);
- Вести здоровий спосіб життя;
- Раціонально харчуватись;
- Підтримувати достатній рівень фізичної активності;
Для діагностики онкологічних захворювань застосовуються сучасні методи радіологічної, ендоскопічної, патоморфологічної діагностики, в тому числі генетична діагностика, зокрема у програмах державних гарантій медичного обслуговування населення;
Також доступні та безоплатні послуги з лікування раку за програмою медичних гарантій, з застосуванням хіміотерапевтичних препаратів та препаратів супроводу, променевої терапії. Можливі також безоплатна психологічна, соціальна підтримка, реабілітація та паліативна допомога;
При підозрі та уже встановлених ракових захворюваннях, звертайтеся за допомогою до сімейного лікаря, який направить Вас до обласного онкологічного центру.
_________________________________________________________________________________________________
Громада у соцмережах: