Широківська сільська військова адміністрація

Луганська область, Щастинський район

08.01.2025 10:30

Реформа МСЕК та впровадження оцінювання повсякденного функціонування

14ac85dc-335b-43b4-bc23-fc6821b554e3.png

На заміну застарілій, неефективній і корумпованій системі медико-соціальної експертизи з 1 січня 2025 року в Україні впроваджується оцінювання повсякденного функціонування, де в центрі - людина та її потреби. Цим ми виконуємо рішення РНБО про ліквідацію МСЕКів.

МОЗ спільно з громадськими організаціями розпочали довгоочікувану реформу МСЕК. Це дозволить впровадити цілу низку змін, головні з яких три.

По-перше, змінюється підхід: замість статусів чи ярликів ми говоримо про потреби людини. Головний не діагноз і не хвороба, а те, як допомогти кожній людині максимально повноцінно функціонувати – жити і працювати.

По-друге, саме оцінювання повсякденного функціонування будуть проводити не бюрократи, а лікарі-практики у лікарнях.

І, по-третє, систему буде повністю цифровізовано, вона стане зручною для людей, ефективною і прозорою, з інтеграцією з іншими сферами. При цьому всі ті статуси, довідки, пенсії, які вже призначено людям, залишаються дійсними.

Реформа МСЕК давно назріла. Три головні моменти. Замість статусів чи ярликів – потреби людини. Головний не діагноз, а можливість кожної людини жити і працювати. Оцінювати її можливості та порушення будуть не бюрократи, а практикуючі лікарі в лікарнях. Система буде цифровою – зручною і прозорою. І важливо: всі статуси та пенсії, які є на цей момент, залишаються дійсними.

Нововведення, що запроваджуються

1. Новий процес оцінювання повсякденного функціонування

Він замінює медико-соціальну експертизу для дорослих та проводитиметься експертними командами з використанням електронної системи.

Направити на оцінювання зможе лікуючий лікар або голова ВЛК.

Експертні команди створюються на базі закладів охорони здоровʼя, визначених військовими адміністраціями за погодженням з МОЗ. Загалом це майже 300 кластерних і надкластерних лікарень, а також інші визначені лікарні там, де основних не вистачає. Лікарні краще оснащені та зручніші для пацієнтів, до них легше дістатися, можна зробити потрібні дослідження на місці.

Створено 1348 експертних команд, в яких працюватимуть понад 4300 лікарів, що втричі більше порівняно з попередньою системою МСЕК. Команди формуються з лікарів-практиків, спеціальності яких потрібні для розгляду справи.

Оцінювання повсякденного функціонування може здійснюватись очно, заочно, з використанням засобів телемедицини та за місцем перебування чи лікування людини.

Уповноважений представник пацієнта зможе бути присутнім на оцінюванні - наприклад, лікар, який зможе «перекладати з пташиної мови» пацієнту.

Законодавство також визначає і процедури оскарження та моніторингу рішень.

2. Деперсоналізація процесів

Систему буде цифровізовано, що зробить її зручною та прозорою, мінімізує корупційні ризики.

Склад експертних команд формуватиметься автоматичним способом індивідуально під кожен випадок та з урахуванням потрібного профілю лікаря. Особисті дані лікарів та пацієнтів залишаються прихованими до моменту оцінювання.

3. Державна типова програма реабілітації (ДТП) та індивідуальна програма реабілітації (ІПР) осіб з інвалідністю

Індивідуальна програма реабілітації (ІПР) складатиметься з кількох частин, кожна з яких буде охоплювати окремий аспект життєдіяльності людини, зокрема медичний, соціальний, освітній та сферу зайнятості. За результатами оцінювання в медичній сфері експертні команди формуватимуть «медичну» частину ІПР, яка передбачатиме, зокрема, потребу в допоміжних засобах реабілітації та медичних виробах, а також зазначатимуть, чи є потреба в послугах чи реабілітації в інших сферах. Конкретний перелік послуг, заходів та реабілітації в інших сферах життєдіяльності буде визначатися в рамках подальшого оцінювання фахівцями в цих сферах.

ІПР як і раніше є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, реабілітаційними закладами, підприємствами, установами, організаціями, в яких навчається, працює або перебуває особа з інвалідністю.

ДТП для повнолітніх залишається, але відтепер без обмеження, що її може розробляти виключно Міністерство соціальної політики.

4. Оновлені правила оскарження рішень

Розгляд оскаржень та перевірку обґрунтованості рішень проводитимуть експертні команди Центру оцінювання функціонального стану особи, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни.

Людина може самостійно оскаржувати рішення експертної команди через свого лікуючого лікаря, який направив на оцінювання, в електронній системі або через паперове звернення до центру.

5. Фундамент для впровадження МКФ у різних сферах

Закон закладає фундамент для подальшого впровадження оцінювання функціонування людини з урахуванням біопсихосоціальної моделі і в інших сферах: освітній, соціальній, сфері зайнятості, сфері фізичної культури та спорту, фіксацію результатів такого оцінювання, що відображають потреби людини, з використанням Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я, не скасовуючи статуси «особа з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю».

6. Збереження чинності старих документів МСЕК

Усі довідки та документи, видані МСЕК до 01.01.2025, залишаються чинними та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у законах України «Про військовий обов’язок та військову службу» і «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь термін дії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.

7. Передача справ від МСЕК

Визначено обовʼязок для МСЕК забезпечити передачу визначеним закладам охорони здоровʼя всіх наявних у них медико-експертних справ та архівних документів.

8. Розгляд справ

Справи, що не були розглянуті МСЕК до кінця поточного року, будуть розглянуті експертними командами. При цьому людину обовʼязково повідомлять про дату та нову адресу, де відбудеться оцінювання.

Водночас для людей, в яких строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року і які не змогли його своєчасно його пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 01.07.2025.

Для людей, в яких інвалідність встановлена пожиттєво, оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за вашим бажанням або за рішенням суду.

9. Види документів

Доповнюються види документів, на підставі яких може підтверджуватись інвалідність, а також запроваджуються особливості встановлення інвалідності для певних категорій діючих або колишніх військовослужбовців.

Зокрема, з 01.010.2025 для підтвердження встановленої інвалідності, ступеню втрати професійної працездатності та визначення потреби в реабілітаційних заходах можуть використовуватись не лише документи, видані медико-соціальними комісіями, але й витяги, інші документи, видані експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Як зміни вплинуть на життя людей?

1. В основі нової системи – орієнтація на індивідуальні потреби кожної людини принцип. Це означає, що головний – не папірець. Головне – вчасно і швидко допомогти людині, щоби врахувати її справжні потреби і щоб вона могла жити і працювати повноцінно, з гідністю.

Замість медико-соціальної експертизи – оцінювання повсякденного функціонування людини і персоналізований підхід. Зокрема, яке лікування, реабілітація, допоміжні засоби, а також соціальні послуги, психологічна, освітня, економічна чи фінансова підтримка потрібні, щоб людина жила настільки повноцінним життям, наскільки це можливо в кожному індивідуальному випадку..

Тому замість окремих 328-ми МСЕКів запрацюють команди фахівців у лікарнях. Створено 1348 експертних команд, в яких працюватимуть понад 4300 лікарів, що втричі більше порівняно з попередньою системою МСЕК. 

 2. Оцінювання будуть проводити лікарі-практики у лікарнях.

Людина заслуговує, щоб рішення про її подальше життя приймали об’єктивні, неупереджені практикуючі лікарі, а не бюрократи.

Тому замість окремих МСЕКів запрацюють команди фахівців у лікарнях.

Усього таких лікарень 290 – це так звані кластерні та надкластерні лікарні, тобто ті, де працює найбільше лікарів, які найкраще оснащені і які вже останні 2 роки створювали мультидисциплінарні реабілітаційні команди фахівців.

І людина зможе не лише пройти оцінювання повсякденного функціонування в лікарів-практиків, а й продовжити реабілітацію чи лікування у тому самому закладі.

Більше того: склад команди фахівців, яка оцінює, буде формуватися для кожного окремого пацієнта, з урахуванням його конкретної ситуації. Оцінювання може бути очне, заочне, дистанційне чи з виїздом додому, залежно від можливостей і потреб людини. Замість конвеєра – професіоналізм і увага до людини.

3. Система стане цифровою. Це вирішить проблеми і неефективності, і корупції.

Паперовими залишаться тільки ті документи, які вже існують і є в людини на руках. Нові довідки і посвідчення вже не будуть потрібні.

Сьогодні у стосах паперів дуже легко заховати зловживання. У цифровій системі все прозоро: все  фіксується і все можна відслідкувати.

Крім того, до останнього моменту лікарі не знатимуть імені людини, яку будуть оцінювати, а людина не знатиме, хто увійде в її команду. Це закриє можливості для охочих купувати потрібні корупційні рішення.

Що не змінюється:

  • Права та гарантії осіб з інвалідністю та наявність самого статусу “особа з інвалідністю”
  • Процеси для дітей з інвалідністю

Зараз МСЕК:

Що зміниться:

Комісія має фіксований склад, тому у пацієнта немає змоги змінити лікаря, який буде проводити експертизу. Існують профільні комісії

Команди для оцінювання формуватимуться індивідуально з профільних фахівців, відповідно до потреб пацієнта

Лікарі МСЕК зайняті виключно експертизою і не мають зобов’язань надавати практичну медичну допомогу

Команда складатиметься виключно з практикуючих лікарів - підвищиться фаховість експертизи

На додаткові обстеження направляють в інші медичні заклади, тому що на місці немає матеріально-технічної бази.

Оснащення лікарень дає можливість проводити додаткові обстеження за місцем проходження.

Спосіб направлення: людина збирає пакет паперових документів, лікарсько-консультативна комісія своїм рішенням дає направлення на МСЕК

Направлення створюватиметься за показаннями у спеціальній електронній системі. Лікуючі лікарі та лікарі ВЛК зможуть формувати такі направлення самостійно, без залучення ЛКК

Голови МСЕК виносять рішення

Думки кожного з лікарів, які проводили оцінювання, фіксуються в електронному вигляді та приймається спільне рішення.

При цьому ніхто з лікарів, що займали посади голів МСЕК до 1 січня 2025 року, НЕ МАТИМУТЬ ПРАВА проводити оцінювання

Присутність представника особи, якій проводять оцінювання, не передбачено

Надано право при оцінюванні бути присутньому уповноваженому представнику особи, оцінювання якої проводиться

 

Нормативно-правові акти, що регулюють зміни

Передбачає ліквідацію медико-соціальної експертизи та запровадження оцінювання функціонування, яке будуть проводити експертні команди лікарів-практиків на базі лікарень. Цим документом вносяться зміни до 32 законів та кодексів України.

Затверджує низку положень та порядків, що унормовують новий порядок проведення оцінювання, а також скасовує та змінює деякі постанови Кабінету Міністрів України щодо медико-соціальної експертизи.

Документ визначає перелік первинної документації для роботи експертних команд та закладає основу для цифровізації процесу оцінювання повсякденного функціонування особи та встановлення інвалідності.

Повний перелік актів законодавства, яким регулюється питання реформування.

Отримати консультацію можна щоденно за такими номерами:

0 800 505 201 — загальна гаряча лінія МОЗ із питань сфери охорони здоров’я.
0 800 60 20 19 — спеціалізована лінія з питань впровадження реформи МСЕК, нової системи оцінювання та роботи електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.

Докладніше про реформу можна дізнатися на офіційному сайті МОЗ.

_________________________________________________________________________________________________
Громада у соцмережах: