03.12.2024 10:30
Особливі форми насильства щодо людей з інвалідністю
Домашнє насильство може бути фізичним, сексуальним, психологічним та економічним. Люди з інвалідністю можуть страждати від такого насильства так само, як і люди без інвалідності, але існують особливі види насильства, які використовують вразливість людей з інвалідністю.
До таких видів домашнього насильства щодо людей з інвалідністю можна віднести:
Фізичне насильство:
- Маніпуляції з ліками. Кривдник може зловживати дозуванням ліків, давати ліки, не призначені лікарем, приховувати необхідні ліки, примушувати людину приймати ліки або навмисно відмовляти їй в їх прийомі.
- Обмеження тілесної автономії. Наприклад, примусова стерилізація або переривання вагітності, примусове інвазивне лікування.
Сексуальне насильство:
- Інтимні дотики без отримання згоди. Люди з інвалідністю можуть потребувати різноманітної допомоги. Сексуальне насильство може включати небажані інтимні дотики під час допомоги людині прийняти душ, переодягнутися, лягти тощо. Звичайно, всі інші види сексуального насильства також вважаються нападом.
Психологічне насильство:
- Залякування, що більше не будуть допомагати. Кривдник створює загрозливу атмосферу, погрожуючи не доглядати, не допомагати, помістити залежну від нього людину з інвалідністю в соціальний заклад..
- Обмеження автономії. Людині не дозволяють користуватися технічними та іншими допоміжними засобами (милиці, інвалідний візок, білу тростину кладуть у важкодоступне місце, ховають мобільний телефон, слухові апарати тощо). Перестановка предметів і меблів таким чином, щоб незряча людина могла спіткнутися і не змогла самостійно зорієнтуватися. Ігнорування побажань людини та перешкоджання їй у прийнятті власних рішень. Насильство може також виражатися у відмові в доступі до персонального асистента або інших соціальних послуг.
- Приниження, зумовлене інвалідністю. Кривдник принижує та зневажає людину через її інвалідність. Це може включати постійні цькування та приниження самооцінки, обзивання, використання принизливих термінів, таких як «каліка», «псих», «дебіл» тощо.
- Удавана турбота. Надмірна опіка може маскувати насильницьку поведінку. Постійне підкреслення безпорадності людини обмежує її свободу у прийнятті рішень, наче кривдник знає краще, ніж людина з інвалідністю, яка перебуває під його опікою.
Економічне насильство:
- Фінансові маніпуляції. Це може включати вимагання, розтрату або позбавлення грошей (пенсії по інвалідності та інших виплат).
- Примус до жебракування.
Нехтування:
- Ненадання необхідної допомоги. Наприклад, незадоволення потреб у їжі, гігієні, чистоті, охороні здоров’я та інших потребах.
- Неякісні продукти. Насильство ― це не тільки незабезпечення потреб людини з інвалідністю, але й навмисне надання неякісних продуктів, тобто їжі, засобів гігієни, ліків тощо, для задоволення потреб.
_________________________________________________________________________________________________
Громада у соцмережах: