Широківська сільська військова адміністрація

Луганська область, Щастинський район

19.06.2024 18:05

115 звернень з Луганської області надійшло до Омбудсмана України щодо додержання та захисту прав і свобод людини за 2023 рік

6672f9502e3b8__1.jpg

Відбувся форум «Шлях гідності: Захист прав людини в умовах воєнного стану в Донецькій та Луганській областях», на якому було презентовано щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Представив доповідь Дмитро Михальов – Уповноважений з прав людини в Донецькій та Луганській області.

Відбулася тематична панельна дискусія, за участі Артема Лисогора – голови обласної державної адмністрації – начальника обласної військової адміністрації.

«Дуже велика проблема, коли ми не можемо захистити своїх громадян, які знаходяться на тимчасово окупованій території. Ворог застосовує усі можливі методи тиску на цивільних – залякування, тортури, ув'язнення. Без «паспорта лнр» чи рф люди не можуть скористатися ані послугами лікарів, ані влаштуватися на роботу, щоб хоч якось себе прокормити. Але найстрашніше – це депортація наших дітей. Мова йде не про поодинокі випадки, - це сотні, а то й тисячі фактів», - наголосив очільник Луганщини.

За даними державного порталу «Діти війни», депортовано або примусово переміщено до росії та Білорусі 19 546 дітей. За 2023 рік – 5 670 осіб.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт «президента рф» путіна та марії львової-бєлової, яка обіймає посаду уповноваженої з прав дитини при президентові рф, та керує викраденням українських дітей.

«Цей ордер - один із багатьох кроків, які робить держава та безпосередньо Офіс Омбудсмана для того, аби росія дотримуватися міжнародних норм. Завдяки цьому країну-агресора вдалося примусити повертати дітей до України, здійснювати обмін полоненими тощо», - заначив Дмитро Михальов.

За 2023 рік кількість зверненнь до Уповноваженого ВРУ з прав людини зросла більш як удвічі – 95 796 звернень. Серед них 115 звернень з Луганщини. Втім, у зв'язку з вимушеним переміщенням, луганчани звертаються і до регіональних представництв Уповноваженого у приймаючих громадах.

Серед заявників найчастіше звертаються члени родин військовослужбовців (48%), ВПО (25%), представники родин в інтересах третьої особи (10,5%).

Також Уповноваженим ВРУ з прав людини було проведено моніторинг дільності 833 військово-лікарських комісій (ВЛК) по усій території країни. Найчастіше фіксували наступні порушення:

- недостатня кількість посад затребуваних спеціалістів,

- відсутність або недостатність у лікарів цивільних лікувальних закладів досвіду у встановленні причинного зв'язку хвороб та поранень, отриманих в бойових умовах,

- недотримання начальниками медичних служб в/ч порядку запису на проходження ВЛК через е-чергу.

Так, для оптимізації роботи Офіс Омбудсмена регулярно надає пропозиції та рекомендації відповідним структурам. Також нині працює розгалужена система регіональних пердставництв. Продовжується робота на міжнародному рівні – зокрема, Уповноважений ВРУ з прав людини узяв участь у міжнародній зустрічі на Мальті щодо реалізації Формули миру Президента Володимира Зеленського. Наголошено на поверненні депортованих та примусово переміщених дітей, безумовне звільнення незаконно утримуваних цивільних осіб, звільнення військовополонених.

«Налагодження співпраці між органами державної влади, правоохоронцями, громадськими та релігійними організаціями, міжнародними партнерами допоможе протистояти впливу наслідків агресії рф проти України та посилити роботу щодо захисту прав і свобод українців, - підсумував захід Дмитро Михальов.